Keramikos užsiėmimai

Keramikos menas, sujungęs žemę, vandenį ir ugnį, tarsi sujungė ir įvairias meno šakas tapybą, grafiką, skulptūrą, dizainą bei architektūrą.

Keramika viena iš seniausių išlikusių žmogaus veiklos formų. Keramika populiariausias ir seniausias amatas, siejamas su civilizacijos pradžia. Lietuvoje keramikos pavyzdžių yra išlikę iš labai tolimos praeities. Jau 3- me tūkstantmetyje pr. Kr. Lietuvos teritorijoje gyvenę žmonės mokėjo lipdyti molinius puodus, kuriuos degdavo ugnyje. Kadaise moliniai indai pavertė klajoklį sėsliu, padėjo atsirasti tautų bruožams. Nuo primityvių statulėlių, buitinių indų per daugelį šimtmečių amatas išsivystė iki turiningo meno. Keramikos menas, sujungęs žemę, vandenį ir ugnį, tarsi sujungė ir įvairias meno šakas tapybą, grafiką, skulptūrą, dizainą bei architektūrą. Įdomios ir sudėtingos technologijos, plačių meninės išraiškos galimybių keramikos menas aktualus ir dabar. Lietuvos meninė keramika, per amžius patyrusi pakilimų ir nuosmukių, XVI-XVII a. garsėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės amatininkų cechuose gamintais itin meniškais dirbiniais, gražiais XIX a. pabaigos liaudiškais indais.

Daugelį amžių ji buvo vystoma kaip amatai, verslai ir liaudies menas. Nuo XX amžiaus taikomąją dekoratyvinę dailę plėtoja dailininkai profesionalai. Atsiranda mokyklos, rengiamos parodos. Auga dėmesys ne tik dekorui, bet ir daikto formai, funkcijai medžiagai. Šios dailės dirbiniai yra praktinės ir puošybinės paskirties. Lietuvių keramikai būdinga santūri, paslaptinga anglies ir pelenų mišinio spalva, kuri dirbinius sutaurina.  Kol nebuvo atrastos žiedimo staklės, lipdoma buvo rankomis. Kad būtų stipresni, moliniai indai buvo deginami.

MOLIO KELIAS KIDULIUOSE…

ISTORIJA. Informacija rengiama. Mielai lauktumėm iš Jūsų bet kokios informacijos, nuotraukų, apie Kiduliuose gyvavusius keramikos amatus, žymius puodžius , pečdirbius ir kt.

Trumpai. Kidulių seniūnijos apylinkėse turime geros kokybės molio  klodus, molis Kidulių  krašte palyginti švarus, be priemaišų tinkamas pečiams statyti, plytoms degti, ąsočiams žiesti ir kt. Istoriškai molio ištekliu panaudojimas tradiciniuose amatuose mums labai svarbūs, dėka šių klodų turime Kidulių ir Kaimelio dvarus pastatytus iš raudonų vietinėje plytinėje degtų plytų, stogai dengtų čerpėmis, rūmai buvo apšildomi koklinėmis krosnimis, ne veltui šis kraštas garsėjo gerais pečių statymo meistrais (pečdirbiais).

Kidulių dvaro plytinė. Plytininkai

Kidulių puodžiai

Kidulių pečdirbiai

Naujas etapas nuo 2016 m. Kidulių dvaro pagrindinių rūmų priestate įgyvendinus „Autentiškų koklių atkūrimo edukacinės kūrybinės dirbtuvės Kidulių dvare“ įkurtos Keramikos kūrybinės dirbtuvės. Dirbtuvių įkūrimą, projekto veiklas rėmė LR Kultūros rėmimo taryba, iš dalies finansavo Šakių raj. sav. Jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų programa, parėmė Kidulių kultūros mecenatai privačiomis lėšomis.

Šiuo metu dirbtuvėse gaminame švilpukus, praktinius namų apyvokos daiktus, suvenyrus (priimame individualius užsakymus ir įgyvendiname Jūsų idėjas), atributiką skirtą viešinti Kidulių dvaro veiklas, įvairius papuošalus.

NAUJOVĖ kvapių papuošalų gamyba.

Kiekvieną sekmadienį ilgindami laisvalaikį ir trumpindami gyvenimo tempą vedame

Gyvenimo tempo lėtinimo kursus.

 Sekmadieniai vaikams ir jaunimui keramikos kursai vedami nemokamai.

Keramikos dirbtuvių darbo laikas :            sekmadienis 14-16 val.

Kviečiame apsilankyti, kurti ir iš naujo atrasti senuosius amatus.

  

Kidulių jaunimo ekologinis klubas „Šerenta“

 

Liaudyje apie molį:

„Širdis ne molis pamatai ir norisi“ (Iš tautosakos tautodailininkės iš Gelgaudiškio Elenos Endriukaitienės posakis)